وکیل مهریه و طلاق و مشاوره آنلاین با او

 

دعاوی خانواده یکی از مهمترین دعاوی هستند که در دادگاه خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرند. خانواده مهمترین نهاد در جمهوری اسلامی ایران است که قوانین و مقررات مربوط به آن به جدیت مورد بررسی و پیگیری قرار می‌ گیرند. هرگونه تضاد و نابسامانی در خانواده می‌تواند به جامعه منتقل شود و خسارت های جبران ناپذیری را برای کشور به دنبال داشته باشد. در واقع خانواده سمپلی از جامعه است که افراد را تربیت و به جامعه وارد میکند. متاسفانه امروزه نزاع  و درگیری بین خانواده ها افزایش یافته است و باعث ارجاع پرونده های مختلف دعاوی خانواده به دادگاه خانواده شده است . هنگام مطرح شدن دعاوی خانواده و برای افرادی که قصد طلاق دارند یکی از مهمترین موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد مهریه است که می‌تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. که توسط وکیل مهریه پیگیری میشود.در ادامه  در مورد مهریه و نکات مربوط به آن صحبت کنیم.

مهریه در ازدواج دائم و موقت

عقد ازدواج چه به صورت دائم و به صورت موقت شود نمی تواند  بدون مهریه باشد. فقط نوع آن می تواند متفاوت باشد؛  در ازدواج دائم ذکر یا عدم ذکر مهریه باعث بطلان عقد نمی شود اما در ازدواج موقت اگر مهریه ذکر نشود عقد باطل میشود. در هر صورت در ازدواج دائم اگر مهریه ذکر نشود به این معنا نیست که فرد نباید مهریه بپردازد بلکه مهریه بر اساس قانون برای فرد در نظر گرفته می شود. 

انواع مهریه 

مهریه انواع متعددی دارد که دریافت آنها هم متفاوت می باشد:

 مهریه عند المطالبه:  مهریه است که به محض درخواست زن باید به او پرداخته شود.

 مهریه عندالاستطاعه: مهریه است که تنها در زمانی قابل دریافت است که مرد توان مالی  پرداخت آن را داشته باشد.

مهرالمسمی:  مهرالمسمی ساده ترین نوع مهریه است که در براساس  اراده و توافق زوجین است. در این در این نوع مهریه لازم نیست متناسب شرافت خانوادگی و اجتماعی زن باشد. 

مهرالمثل: اگر به هر دلیلی قبل عقد مهریه تعیین نشده باشد مهرالمثل جایگزین آن می‌شود که متناسب با شرایط خانوادگی و سایر صفات وضعیت زن میباشد.

حتما بخوانید:
شیکاگو خرس ها با آسیب دیدگی نیک فالز میچل تروبیسکی را در QB شروع کردند

مهرالمتعه: این مهریه زمانی است که  مهریه در عقد دائم تعیین نشده باشد و مرد  قبل از نزدیکی  زن خود را طلاق دهد؛  برخلاف مهرالمثل وضعیت مالی مرد در تعیین مهریه اهمیت دارد.

آیا مهریه بیش از  ۱۱۰ سکه قابل وصول است؟

سوال مهمی که این روزها مطرح می‌شود این است که آیا در قانون این گونه آمده است که اگر مهریه بیشتر از ۱۱۰ تا باشد قابل وصول نیست؟  یکی از حقوق مالی زوجه در ازدواج مهریه می باشد که با جاری شدن صیغه عقد در صورت مطالبه زن مرد موظف به پرداخت آن می باشد. در واقع مهریه یک دین است که به گردن مرد باشد و ملزم به پرداخت آن است.  امروزه به دلیل مشکلات ناشی از ازدیاد پرونده های مربوط به مهریه رویه متفاوت با قبل از لحاظ پرداخت مهریه پیش‌بینی شده است؛   بر این اساس تا میزان ۱۱۰ سکه از مهریه زن ضمانت اجرای کیفری را دارد و برای مازاد بر آن نمی توان شوهر را به صورت کیفری تعقیب  کرد . برای بیشتر از این میزان توان مالی شوهر در نظر گرفته می‌شود در واقع اینگونه نیست که مهریه بیش از ۱۱۰ سکه قابل وصول نباشد بسته به توان مالی مرد دارد.

 

برای مطالبه مهریه گرفتن وکیل لازم است؟ 

 قطعا خیر! شما بدون گرفتن وکیل هم می توانید تقاضای مطالبه مهریه خود را به دادگاه تقدیم کنید اما با توجه به پیچیدگی موضوع و تبعات آن برای خانواده به ویژه فرزندان وکیل مهریه میتواند در حل و فصل پرونده و به نتیجه رسیدن زودتر کمک قابل توجهی نماید. 

وکیل مهریه چه کسی است؟ و چند درصد مهریه به او تعلق میگیرد؟

میزان حق الوکاله وکیل بر اساس توافق وکیل و موکل تعیین می شود و بسیار تاثیرگذار است که وکیل در مراحل به اجرا گذاشتن تا چه مرحله ای پیش برود؛ به عنوان مثال قرارداد وکالت برای مهریه میتواند اینگونه باشد که وکیل از ابتدای صدور اجراییه تا انتهای مرحله و توقیف اموال و غیره تمامی پروسه را بدون حضور موکل در اداره ثبت انجام دهد و یا به این صورت باشد که فقط مرحله توقیف ماشین و خانه و حساب بانکی توسط وکیل انجام شود؛  و بسیار و بستگی به این دارد که زوجه اطلاعات کامل از اموال زوج دارد یا خیر چون در صورت نداشتن این اطلاعات وکیل مهریه خودش باید برای به دست آوردن این اطلاعات اقدامات لازم را انجام دهد؛  تمامی این عوامل در حق الوکاله وکیل مهریه موثر میباشد. وکیل مهریه وظیفه دارد تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا بدون آسیب اعضای خانواده و تشدید گرفتن دعوا برای احقاق حق  موکل خود تمامی اقدامات لازم را انجام دهد. اما اینکه چند درصد مهریه به  وکیل تعلق میگیرد قانونی در این باره وجود ندارد و صرفا بر اساس توافق وکیل و موکل در نظر گرفته می شود اما این میزان نباید بیشتر از عرف معمول  باشد. 

حتما بخوانید:
در ایدهکاو امکانات مختلفی وجود دارد

نکته بسیار مهم این است که شراکت وکیل در مهریه نوعی تخلف نظامی محسوب می شود مگر اینکه مثلاً در قرارداد وکالت اینگونه نوشته شده باشد که ۶ درصد معادل ریالی مهریه نه اینکه شش درصد کل مهریه به وکیل تعلق میگیرد یا اینکه عدد مشخص توافق شود.

مشاوره آنلاین با وکیل مهریه 

با توجه به گسترش فناوری ها انواع مشاوره آنلاین و خدمات آن توسط وکیل  مهریه ارائه می شود. شما برای مشورت با وکیل مهریه می توانید به سایت وکلای معتبر و مراجعه کنید و با مطالعه رزومه وکیل و حوزه  تخصصی ایشان با وکیل مهریه تماس بگیرید و سوالات خود را در این باره با ایشان مطرح نمایید تا شما را راهنمایی کند. بسیاری از افراد در مورد مهریه اطلاعات لازم را ندارند و فکر می‌کنند که اگر مهریه تعیین نشده باشد حقی  برای گرفتن مهریه ندارند؛  مشاوره با وکیل مهریه می تواند راهنمای خوبی برای این افراد باشد. برای مطالعه بیشتر روی لینک کلیک کنید