فری یونیت دندانپزشکی

فری یونیت دندانپزشکی

نکته ای که راجب دندانپزشکی باید بدانید!

مخزن کمپرسور یونیت

از وسایل عمل آن دوران می‌توان به وسایلی نظیر صندلی اهمیت سلفدان‌های حلبی، چرخ پایی دندان‌پزشکی جهت کلینیک، میز چوبی، چندین عدد چهارپایه، یک ولکانیز آتور و گچ ساختمانی اشاره نمود. امروزه حیاتی پیشرفت دانش و تکنولوژی، دندانپزشکی و اثاثیه و ادوات مخصوص همین تخصص مثل یونیت دندانپزشکی به طور چشمگیری پیشرفته شده است. 

اجزای یونیت دندانپزشکی

— یونیت ها حیاتی اعتنا به مارک و مدلشان دارای اجزای مهم وفرعی قابل طولانی تر شدن هستند. در این نوشته عملکرد بر همین هست که معرفی مختصری از تمامی اجزای یونیت ارائه شود. —

چراغ‌

کاربرد: تامین نور گزینه نیاز برای فعالیت دندانپزشک در دو نوع LED و هالوژنی موجود است. نور چراغ بایستی سفید، سرد و فارغ از سایه‌ باشد. چراغ باید در مقابل‌ آب‌ تا حد مناسبی‌ مقاوم‌ باشدجور و جنس شیشه منعکس کننده پشت لامپ در شدت نور اثر گذار استمعمولا شدت نور امکان تنظیم از ۲۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ لوکس را دارداصلی کلید خاموش و روشن و کلید تغییر تحول شدت نور باشد. ممکن میباشد چراغ یونیت توسط کلیدهای تابلت پزشک معالج و دستیار، در اختیار گرفتن شود.

بازو

 کاربرد: محل اتصال یونیت‌ دندانپزشکی‌ و کلیه‌ قطعات‌ مربوط‌ به‌ آن‌ از گزاره چراغ یونیت استقامت‌ مکانیکی‌ بازو و محل‌ آن‌ از حیث تعادل، تولید لرزش و وزن حساس داردپایه چراغ به جهت این‌که بتواند نور را در زوایای گوناگون به دهان مریض برساند بایستی متحرک باشد. طراحی شالوده می بایست به نوع ای رخ گیرد که چرخش و حرکت آن سهل وآسان باشداکثر بخوانید: یونیت دندانپزشکی اهل ایران 

تابلت‌

 کاربردکنترل بخش های متعدد یونیت از گزاره چراغ، صندلی، کراشوار، لیوان پرکن و محل قرارگیری اینسترومنت‌ها محل قرارگیری نگاتسکوپ محل قرارگیری هولدرهای نگهداری‌ اینسترومنت‌ها، لایت‌ کیور، پوآر، بزاق کش، ساکشن‌ و کویترون‌ محل قرارگیری کلیدهای در اختیار گرفتن یونیت و صندلی و سایر قسمت ها محل قرارگیری پیچ های کنترل‌ فشار هوا و آب‌ تابلت میتواند شامل بخش های ذیل باشدورقه کلید که کلیدهای پرکاربردتر آن عبارتند ازدکمه حرکت بالا و ذیل صندلی (Chair up/dow)، کلید حرکت جلو و عقب پشتی صندلی (Backrest movement)، سوییچ آب گرم و سرد کراشوار (Cold/hot water)، کلید در اختیار گرفتن و واضح و خاموش چراغ (Height control)، سوییچ کنترل سرعت اینسترومنت‌ها (Instrument speed control)، سوییچ تهیه و تنظیم صندلی در شرایط صفر(Zero position)، کلیدهای تنظیم حافظه هندپیس ها که در تراش، تمیز کردن و صیقل دادن دندان ها کاربرد دارا هستند و در دو دسته سرعت پایین و شتاب بالا موجود می باشند.

بهترین مخزن کمپرسور یونیت

گاتوسکوپ

 سینی ابزار به جهت قرار گرفتن ابزارهای مورد نیاز در دسترس دکتر به جهت عمل و جراحی کاربرد دارد. سیم ها یا شلنگ ها که درانتقال آب و هوا از تابلت به اینسترومنت‌ها کاربرد دارند. و در دو گونه صاف و تلفنی موجود هستندطبق معمول شیلنگ های رنگ آبی برای‌ هوا، رنگ سبز برای‌ آب‌ و رنگ سپید به جهت ادغام آب و هوا یا این که اسپری در لحاظ گرفته می شوند. تابلت قابلیت تغییر و تحول موقعیت برای افراد راست دست و چپ دست را هم دارد. تابلت دستیار به جهت سهولت عمل دستیار طراحی شده و بسته به نوع آن می تواند هر کدام از بخش های ذکر شده تابلت را داشته باشد.

کنترل‌ بلوک

 کاربرد: تقسیم‌ و قطع‌ و وصل‌ و انتقال‌ آب‌ و هوا به‌ اینسترومنت‌های‌ دندانپزشکی‌ سیستم‌ پنوماتیکی‌ آن از طریق شیرهای پنوماتیکی، ایرسوئیچ ها و جعبه های تقسیم موجود در یونیت فعالیت می کند. 

کراشوار

کاربرد: محل قرارگیری کاسه و استکان پر کن جهت تامین آب آیتم نیاز برای شستشوی دهن بیمارمطلوب بودن گودی پیاله و خارج نریختن مایعات از آن در لحاظ گرفته شودفاصله کراشوار تا بیمار مناسب باشد. آب بصورت کامل از درون پیاله تخلیه گرددتغییر رنگ ندادن در رخ وجود مواد دندانپزشکی یا ضدعفونی تحلیل شودقابلیت و امکان به کارگیری از آب گرم می تواند از آپشن های کراشوار باشد. تامین آب از نحوه شیر آب و یا از طریق منبع‌ ذخیره آب‌ یا این که (Water Reservoir) می تواند به ارتقا سرعت و بهره وری امداد کندامکان تهیه مقدار آب خروجی از دوش و مدت روزگار ریزش آب میتواند از آپشن های کراشوار باشدقابلیت و امکان تهیه و تنظیم لبریز شدن مداد استکان پس از قرار گرفتن صندلی در موقعیت صفر (Zero Position) میتواند از آپشن های کراشوار باشد.

 :منبع

جم دنتال

 

ایندکسر