آیا قیمت دلار را می شکند؟


بسیاری از کارشناسان بازار مالی بر این باورند که تصاحب با کاهش قیمت ها ارتباط مستقیم دارد.

گزارش تجارت امروز، هر روز از هفته، اجماع قوی‌تر خواهد بود، بنابراین قیمت پایه دلار نیز به شرایط بستگی دارد. 29هزار تومان کاهش یافت; اما سوال اصلی این است که آیا این روند نزولی پس از اجرای برجام ادامه خواهد داشت؟

به گفته این کارشناس، اگر در یکی دو هفته آینده یک توافق قابل اعتماد (یعنی توافقی که منجر به بازگشت واردات دلار دولتی شود) شکل بگیرد، احتمالا اولین اتفاقی که در اقتصاد کشور رخ می دهد، خواهد بود. کاهش نرخ ارز نرخ ارز در دو ماه گذشته 30 ال 33هزار تومان در نوسان بود. دو برابر 30هزار تمن داشت و دو بار محدود شد 33هزار تومان هم محدود است 30هزار تومانی واقع شده است.

وی ادامه داد: در تحلیلی که داشتیم، بحث نرخ ارز جدی در صورت توافق را داشتیم; در صورت تصمیم دولت و شرکت نفت برای فروش راحت نفت، قیمت آن به کیشار برمی گردد و دلار نفتی به بانک مرکزی واریز می شود. بانک مرکزی دو راه دارد. یا دولت ریال می دهد یا نمایندگی دلار را در بازار می فروشد. با هدر رفتن ریال، دارایی های خارجی بانک مرکزی در ترازنامه افزایش می یابد. به عبارت دیگر دارایی ها و نقدینگی بانک مرکزی افزایش می یابد و ریال به بازار سرازیر می شود که در نهایت باعث تورم می شود..

وی با تاکید بر اینکه سازوکار دیگری برای شناسایی واردات نفت بعید است، تصریح کرد: بنابراین بانک مرکزی دو راه دارد. یا دلار را می گیرد و ریال را جایگزین می کند یا دلار را می گیرد و در بازار می فروشد و وقتی ریال را از بازار جمع می کند، دولت پرداخت می کند. اگر سناریوی اول اتفاق بیفتد قطعا افزایش شدید نقدینگی خواهیم داشت و بعید است در شرایط فعلی موج تورمی جدیدی به دولت وارد شود. بنابراین تصمیم گیری به احتمال زیاد به فروش دلار در بازار بستگی دارد که در این صورت با افت شدید نرخ ارز مواجه خواهیم شد..

حتما بخوانید:
قیرگونی بهتر است یا ایزوگام ایزوگام ، قیرگونی ایزوگام در تهران قیمت ایزوگام قیمت قیرگونی

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: مکانیزم نقدینگی زمانی ضعیف شکل می گیرد که در انتها پول وجود داشته باشد و آن پول منبع نقدینگی است. منابع، دارایی های پولی یا خارجی بانک مرکزی، بدهی دولت – بانک مرکزی یا بدهی بانک ها – بانک مرکزی است. انتهای گرد پلی آز 450هزار میلیارد تومان در فروردین 1400 خواهد بود 650هزار میلیارد تومان رسید. بالاخره پول زمانی طبیعی است که در اقتصاد قرار بگیرد و بعد در اقتصاد به پول نقد تبدیل شود.

وی افزود: پس ریشه رشد واقعی نقدینگی و غایت رشد پول است. ارز نهایی خود می تواند متغیر وابسته باشد. اگر مشکلاتی در اقتصاد کشور وجود داشته باشد از جمله کسری بودجه دولت… متغیر در نهایت به سیاست های پولی برای رشد فشار می آورد. پلی نهایی اکنون در سقف خود تاریخی خود قرار دارد. زمانی که N 650هزار میلیارد تومان در نهایت یک دلار می دهد 30هزار سکه را در نظر بگیرید، 20یک میلیارد دلار خواهد بود. فرض کنید دو برابر حجم نفت وارداتی توسط بانک مرکزی تزریق شود. اگر بانک مرکزی به این میزان باشد، اقتصاد به ریال پرداخت می کند، دارایی های خارجی افزایش می یابد و در نهایت پول رشد می کند و در نهایت پول به دنبال افزایش نقدینگی خواهد بود..

و تاکید کرد: به محض رشد ارز در تورم منعکس می شود. اگر ارز دو برابر شود، دارایی های خارجی در تورم کوتاه مدت به بانک مرکزی اضافه می شود 100درصدی خواهیم داشت. بعید است بانک مرکزی دلار را نگه دارد و ریال را جایگزین آن کند. بنابراین، محتمل ترین سناریو این است که وقتی هر دارایی آزاد می شود، برای مدت زمان قابل توجهی در بازار معامله شود. به این ترتیب پول نقد انباشته می شود. در نهایت، پول رشد نخواهد کرد.

حتما بخوانید:
چرا آموزش برنامه نویسی اندروید با الکامکو ؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: هنگام فروش دلار در بازار، بسیاری معتقدند که توقع و اطمینان حاکم نیست. بسیاری بر این باورند که کیشور در سال‌های اخیر در پروژه‌های عمرانی با بحران مواجه بوده است. بنابراین می توان حدس زد که بخشی از این دلارها صرف واردات وسایل تولید شود. بنابراین تقاضا برای آن وجود دارد. در واقع هیچ تحلیلگری معتقد نیست که اگر قیمت درآمد پایین نداشته باشیم، افزایش واردات یا گرایش به صادرات سرمایه وجود دارد. اما اینکه این خط کجاست، محل بحث است.

نقطه پایان