آقابگرد بورسا سال گذشته خواهد بود


شاخص کل بورس در روز گذشته روی عدد 1401 قرار گرفت که منجر به خروج کانال 1.3 میلیونی در اولین روز آبان شد.

آقابگرد بورسا سال گذشته خواهد بود

گزارش خواهد کرد امروز تجارت کنید; شرایط ناپایدار و بلاتکلیفی در اقتصاد، این روزها خود را در بازار بورس نشان می دهد. شاخص بورس در روز گذشته و در دومین روز آبانو با ریزش شدید بیش از 19 هزار واحدی مواجه شد.

این افت شدید به معنای از دست دادن بیش از 1.3 میلیون دستگاه خواهد بود. پس از گذشت تقریبا یک سال و نیم از آغاز به کار دولت سیزدهم، سطح شاخص بورس به اواسط اسفند سال گذشته بازگشت.

البته زیان یک میلیون و 300 هزار واحد کانال در روز اول آبان اتفاق افتاد و اکنون این وضعیت عمیق تر شده است. در اول نوامبر، شاخص کل بورس تقریباً یک درصد کاهش یافت. اما شاخص سهام دیروز قویتر بود و در سطح 1.5 درصد قرار داشت.

آخرین بار شاخص بورس تهران در اواسط اسفندماه سال گذشته به مرز یک میلیون و 200 هزار واحد رسید و طی دو ماه موفق به رشد بیش از 20 درصدی شد. اما پس از 1.6 میلیون واحد، شاخص نیز روند نزولی خود را آغاز کرد و اکنون 159 روز از آن می گذرد و شاخص کل بورس در این مدت بیش از 19 درصد افت داشته است و سهامداران در مجموع روزانه 0.2 درصد زیان متحمل شده اند. پس از گم شدن دیگری

لازم به ذکر است همزمان با ادامه افت قیمت سهام در بورس تهران، شرایط برای خروج سهامداران خرد نیز فراهم می شود. 10 آبان ماه خالص فروش سهامداران 183 میلیارد تومان خواهد بود و دیروز نیز 277 میلیارد تومان سهام واقعی از بازار خارج شد. روزی که در دقایق ابتدایی بازار خط «عرضه» بالاتر از «تقاضا» باشد، مشخص می شود که آیا سهامداران برای جلوگیری از «زیان بیشتر» آمده اند یا خیر.

حتما بخوانید:
چرا از راهبند استفاده میکنیم ؟

خروج سرمایه برای هفدهمین روز متوالی در حال انجام است. پیشتر «اعتیدام» در این گزارش اعلام کرده بود که «در فاصله روزهای 13 تا 24 مهرماه 3.3 هزار میلیارد تومان سرمایه خرد از بورس فرار کرده و به سایر بازارها سرازیر شده است. در عین حال در نیمه نخست امسال 24 هزار و 123 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد. یعنی به طور متوسط ​​روزانه 200 میلیارد تومان سرمایه خرد از بازار خارج می شود. این سرمایه ها به بازار دارایی ها سرازیر می شود و تاثیر وحشتناکی بر تورم و قیمت ها می گذارد و مشخص نیست چرا برنامه های حمایتی وزارت اقتصاد و دولت سیزدهم برای جلوگیری از خروج سرمایه از بورس هنوز نتیجه ای نداشته است. .

البته لازم به ذکر است که هر سال بیش از 800 روز از 2.1 میلیون واحدی شاخص می گذرد و از آن زمان تاکنون روند بورس ثابت نبوده است. از ابتدای ریزش بورس در سال 99 (تقریبا پایان اسفند 99)، کل خالص فروش املاک تاکنون بالغ بر 170 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه حذف شده است.

روز آخر به شدت تحت تاثیر نمادهای گروه متال بود. بر اساس گزارش انجمن فولاد ایران، این گروه در نیمه اول سال با صادرات ضعیفی مواجه بوده است. از سوی دیگر اخبار تعرفه ها و مالیات های جدید بر فولاد خام و فرآورده های نفتی تاثیری بر بازار نداشت و شاخص را منفی کرد. تحلیلگران بازار می گویند در صورت ادامه روند فعلی تا رسیدن شاخص به مرز یک میلیون و 250 هزار واحد، بحران فعلی برای بورس شدیدتر خواهد شد.

حتما بخوانید:
انتظار می رود کارولینای جنوبی سرمربی شین بیمر را معرفی کند

با این حال، برخی دیگر نیز یک فرآیند 4 مرحله ای را توصیف می کنند: مرحله اول قیمت های بالا و خروج سهامدارانی است که آن قیمت ها را از دست داده اند و اکنون پول خود را به بازارهای دیگر می برند. در اواخر سال 99 این اتفاق در بازار سرمایه رخ داد و به همین دلیل سهامداران زیادی از بازار خارج شدند. مرحله دوم کاهش شدید قیمت ها و وحشت سرمایه گذاران است. مرحله سوم با ورود دلالان همراه است و بازار به رشد عادی باز می گردد، اما حباب قیمتی همچنان وجود دارد. در مرحله آخر، افت سریع قیمت کاهش می یابد و زمانی که سرمایه گذاران به این نتیجه می رسند که فضایی برای حضور در بازار وجود دارد. بازار باز خواهد گشت. البته در دو سال اخیر فراز و نشیب قیمت ها و شاخص ها به گونه ای خواهد بود که کاهش تعداد خریداران، افزایش تردید سرمایه گذاران و در نهایت تسلط فروشندگان برای تشکیل موج اصلاحی رخ خواهد داد. هیچ یک از سازوکارهای اصلاح بازار، از طریق سازمان های بورسی و یا در مقیاس بالاتر، وزارت اقتصاد و دارایی پاسخی نداد. زیرا اگر زیان بد قبلی بیش از دو سال ادامه پیدا کند، باعث ایجاد ضعف و تردید در بازار فعال می شود. در چنین شرایطی بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ضعف ارز در بازار باعث شده تا سرمایه گذاران از محرک های اساسی بی توجه باشند.

نقطه پایان