به همین دلیل می بایست بسیار دقت کرد که شکل جمجمه کودک به شکل نامتعارفی در نیاید. در برخی از موارد سر کودک با قرارگیری بر روی بالش به صورت طولانی مدت و در حالت یکسان دچار سندروم سر تخت می گردد که می تواند در آینده شکل ظاهری نامطلوبی را به سر کودک بدهد. همانگونه که از اسم این مشکل می توان تشخیص داد، کودکانی که به این سندروم دچار می شوند به دلیل قرارگیری بر روی سطوح صاف و نا مناسب قسمتی از سر آن ها به صورت تخت و صاف شکل می گیرد.

شکل دهی سر کودک در گذشته

مادران ما در گذشته به دلیل کمبود امکاناتی که در حال حاضر در اختیار داریم از روش های سنتی که در گذر زمان و به صورت سینه به سینه به آن ها انتقال پیدا کرده بود استفاده می کردند. در گذشته از روش های متنوعی برای برخورد با این مشکل استفاده می شد که برخی از آنان هنوز هم در بین مادران پرطرفدار هستند. یکی از این روش ها به این شکل بود که هر چند ساعت یک بار یکی از والدین به کودک سر می زد و شکل خواب کودک را عوض کرده و اصطلاحا او را پهلو به پهلو می کرد.

این عمل باعث عدم قرار گیری نوزاد در حالت خاصی به صورت مداوم می شد که این امر از ابتلای کودک به سندروم سر تخت جلوگیری می کرد. البته این روش روش مناسبی نیست زیرا به منظور استفاده از آن مادر و پدر می بایست به طور مداوم به کودک سر بزنند و مراقب حالت خواب او باشند. ضمن اینکه کودک نیز ممکن است با چرخش در زمان خواب حالت خواب خود را عوض کند که این موضوع خود باعث ایجاد مشکل می گردد.

بالش فرم دهی راه حلی مناسب

یکی از مشکلاتی که برای نوزادان اتفاق می افتد تخت شدن پشت سر نوزاد به دلیل نرم بودم استخوان جمجمه می باشد . این مشکل امروزه با استفاده از بالش فرم سر نوزاد قابل حل می باشد در ادامه شما را با دلایل ایجاد این مشکل و راه های رفع این مشکل و همچنین مزیت های استفاده از بالشت های فرم دهی سر نوزاد آشنا خواهیم کرد.

یکی از مشکلاتی که در بعضی مواقع برای نوزادن رخ میدهد صاف شدن یا به اصطلاخ پخی پشت سر نوزاد می باشد . این مشکل معمولا به دلیل شرایط نامناسب جای خواب  نوزاد و نرمی استخوان جمجمه در نوزادان میباشد که البته مسئله ای طبیعی است.

البته این صافی در نوزادان گاهی از بدو تولید وجود دارد اما مهم ترین نکته رفع این مشکل است که به راحتی امکان پذیر است. در این بخش رفع این مشکل با استفاده از بالش های فرم دهی سر نوزاد را برای شما تشریح خواهیم کرد

در حال حاضر بالش های فرم دهی در بازار موجود است که والدین با تهیه آن ها می توانند از ایجاد سندروم سر تخت جلوگیری کنند. این دسته بالش ها به دلیل داشتن یک سوراخ در وسط آن ها از قرار گیری سر کودک بر روی سطوح صاف جلوگیری می کنند که همین امر باعث شکل گیری مناسب سر کودک می گردد. در انتخاب این بالش ها حتما به موارد بهداشتی از جمله قابل شستشو بودن آن ها و استفاده از الیاف مناسب جهت ساخت آن ها دقت نمایید و از انتخاب برند های نامناسب و غیر استاندارد جدا خودداری نمایید. چرا که این محصولات در طول شبانه روز تماس بسیار زیادی با بدن کودک شما خواهند داشت.

ایندکسر